| Part Number | BQ24261MRGET |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 469790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 3000mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24261MRGET |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24261MRGET |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | VQFN |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 2 |
| Pin Count | 24 |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.95(Max) |
| Operating Supply Voltage | 4.2 to 13.2 V |
| Type | Battery Charger |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Current | 3000 mA |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Battery Type | Li-Ion |
| Screening Level | Industrial |
| Output Voltage | 3.5 to 4.44 V |
| Package | 24VQFN |
| Replacement Part Number | PART-BQ24261MRGET |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24196RGER.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger NiCD NiMH 20mA 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS2712E+T&R.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 5.5V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24300DSGR.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Fuel Gauge Li-Ion 9-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for LC709203FXE-03MH.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 0.4V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z80ADBTR-V110.pdf |
|
STMicroelectronics | Battery Monitoring Li-Ion 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for STC3100IST.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 2000mA 0V to 5.5V 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for BQ2003PN-N.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24070RHLRG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Li-Ion Pack 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS2703U+.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1545mA 3.5V to 4.44V 20-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ24158YFFR.pdf |