| Part Number | BQ24735RGRR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 333500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charge Controller Li-Ion 1mA 0V to 3.3V 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24735RGRR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24735RGRR |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Pin Count | 20 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3.65 x 3.65 x 0.95 mm |
| Type | Battery Charger Controller |
| Output Voltage | 0 to 3.3 V |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| MSL Level | 2 |
| Output Current | 1 mA |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24735RGRR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 2000mA 8.4V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ2057WTSTR.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 10-Pin TDFN EP Download PDF datasheet for DS2781G+.pdf |
|
Panasonic | BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM - |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol NiCD NiMH 5.075V 28-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ISL6255AHRZ.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 2000mA 4.2V 12-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX1925ETC+.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 28-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24753ARHDT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24081DRCT.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1500mA 2.5V to 4.35V 24-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2633AGR-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge NiCD NiMH Lead-Acid 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2013HSN-A514TR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-lon 800mA 4.2V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24210DQCT.pdf |