| Part Number | BQ25121YFPR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 521220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 300mA 3.6V to 4.65V 25-Pin DSBGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ25121YFPR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ25121YFPR |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | DSBGA |
| Output Current | 300 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.4 to 20 V |
| Type | Battery Charger |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 25 |
| Package Dimensions | 2.5 x 2.5 x 0.31 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Output Voltage | 3.6 to 4.65 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Rad Hard | No |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package | 25DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-BQ25121YFPR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 800mA 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BQ21040DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24104RHLT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ29700DSET.pdf |
|
RRC POWER SOLUTIONS | Power Management Module RRC-PMM240 Download PDF datasheet for PMM-240.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for BQ27421YZFT-G1D.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Li-Ion 7.1mA 2.5V 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ24702PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol NiMH 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ26231PWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 500mA 4.4V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24230RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Lead-Acid 2000mA 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for UC3906DWTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 1500mA 4.35V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24314ADSGR.pdf |