| Part Number | BQ27421YZFR-G1B |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 429930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Fuel Gauge Li-Ion 1.8V 9-Pin DS-BGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ27421YZFR-G1B |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ27421YZFR-G1B |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | DSBGA |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 1.59 x 1.5 x 0.275 |
| Operating Supply Voltage | 2.45 to 4.5 V |
| Pin Count | 9 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Battery Type | Li-Ion |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Type | Fuel Gauge |
| Rad Hard | No |
| Package | 9DS-BGA |
| Replacement Part Number | PART-BQ27421YZFR-G1B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 4.5V to 5.5V 24-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ25895MRTWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Pack Monitor Li-Ion Li-Polymer 26V 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ40Z50RSMT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1000mA 4.35V 10-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ24045DSQR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24081DRCT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24168RGER.pdf |
|
Seiko Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 2.3V to 4.35V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for S-8261ACSMD-G4ST2U.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA 4.325V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294703DSGR.pdf |
|
Microchip | Charge Controller Li-Ion Li-Pol 15mA to 500mA 4.2V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP73832T-2ACI OT.pdf |
|
Integrated Device Technology | WPC 5V INPUT WIRELESS CHARGING TX - |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 300mA 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ24311DSGR.pdf |