| Part Number | BQ27441DRZT-G1B |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 844910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Fuel Gauge Li-Ion 0.5mA 0.6V 12-Pin SON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ27441DRZT-G1B |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ27441DRZT-G1B |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Output Voltage | 0.6 V |
| Type | Battery Fuel Gauge |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 2 |
| Pin Count | 12 |
| Product Dimensions | 2.5 x 4 x 0.95(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Current | 0.5 mA |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Operating Supply Voltage | 2.45 to 4.5 V |
| Battery Type | Li-Ion |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | SON |
| Package | 12SON |
| Replacement Part Number | PART-BQ27441DRZT-G1B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27320YZFR.pdf |
|
NXP | Battery Sensor Lead-Acid 30mA 2.5V 48-Pin QFN EP Download PDF datasheet for MM9Z1I638BM2EP.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection IC Li-Ion 6-Pin WDFN Download PDF datasheet for LC05132C01NMTTTG.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 250mA 4.2V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25101YFPT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24010DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA -0.3V to 30V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294704DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Lead-Acid 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ24450DW.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24092DGQR.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion 1200mA 4.1V 4.2V 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24002PWPRG4.pdf |
|
Microchip | Battery Charge Controller Li-Ion Li-Pol 1200mA 4.2V 10-Pin DFN EP Tube Download PDF datasheet for MCP73838-FCI MF.pdf |