| Part Number | BQ27541DRZR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 694740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Fuel Gauge Li-Ion Pack 2.48V 12-Pin VSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ27541DRZR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ27541DRZR |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Voltage | 2.48 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 4 x 2.5 x 0.85 mm |
| MSL Level | 2 |
| Pin Count | 12 |
| Supplier Package | VSON EP |
| Type | Battery Fuel Gauge |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 12VSON EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ27541DRZR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 1500mA 5.5V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24315DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 50mA 25V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29330DBTRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 16000mA 9V to 19.2V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24721CRHBR.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 2.1V to 15.5V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24115RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24168RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Power Monitoring and Switching 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ2205LYPWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24074RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 2000mA 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for BQ2004EPNG4.pdf |
|
Diodes Incorporated | Single level Battery Monitors Download PDF datasheet for PT7M7435TAEX.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 10000mA 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24600RVAR.pdf |