| Part Number | BQ27621YZFT-G1A |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 573790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Fuel Gauge Li-Ion 0.5mA 0.6V 9-Pin DS-BGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ27621YZFT-G1A |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ27621YZFT-G1A |
|---|---|
| Supplier Package | DSBGA |
| Output Current | 0.5 mA |
| Screening Level | Industrial |
| Battery Type | Li-Ion |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Operating Supply Voltage | 2.45 to 4.5 V |
| Type | Battery Fuel Gauge |
| Pin Count | 9 |
| Output Voltage | 0.6 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 1.62 x 1.58 x 0.275(Max) |
| MSL Level | 1 |
| Package | 9DS-BGA |
| Replacement Part Number | PART-BQ27621YZFT-G1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Charge Controller Lead-Acid 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ24450DW.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1600mA 4.2V 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL6292-2CR3Z-T.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ34Z100PWR.pdf |
|
STMicroelectronics | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 10-Pin UFDFPN T R Download PDF datasheet for STC3115AIQT.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27010DRKRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 10000mA 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24600RVAT.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 2000mA 4.2V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2057CSN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 1500mA 5.5V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24313DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24113ARHLRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-Ion 2000mA 2.1V to 15.5V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24125RHLT.pdf |