| Part Number | BQ29410DCT3R |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 845380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin SSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ29410DCT3R |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ29410DCT3R |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Product Dimensions | 2.95 x 2.8 x 1.29 mm |
| MSL Level | 1 |
| Type | Battery Protection |
| Pin Count | 8 |
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Output Voltage | 2 V |
| Battery Type | Li-Ion |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | SSOP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8SSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ29410DCT3R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Power Management IC Alkaline 100mA 50mA 1.8V 3.1V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS80010ARSMR.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol NiCD NiMH 5.075V 28-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ISL6255AHRZ.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer 34V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ30Z554DBTR-R1.pdf |
|
Seiko Instruments | BATTERY PROTECTION IC Download PDF datasheet for S-8211CCJ-I6T1U.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protector Li-Ion Pack 1mA 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ296103DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24103ARHLT.pdf |
|
ROHM | ANALOG FRONT-END IC INTENDED FOR 14-CELL - |
|
Texas Instruments | Charge Controller Lead-Acid 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for UC2906DW.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ26500PWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge NiCD NiMH 2.4V 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2014SN-D120TRG4.pdf |