| Part Number | BQ29440DRBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 560890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Li-Ion 4.35V 8-Pin VSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ29440DRBR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ29440DRBR |
|---|---|
| Supplier Package | VSON EP |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Battery Type | Li-Ion |
| Output Voltage | 4.35 V |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.88 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Package | 8VSON EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ29440DRBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24070RHLTG4.pdf |
|
Texas Instruments | FERT FOR BQ34110 Download PDF datasheet for BQ34110PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Pack Authentication IC Li-Ion Li-Pol 26V 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ78Z100DRZR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 800mA 4.2V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BQ21040DBVT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Lithium Phosphate 1mA 0 to 16V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7790500PWR.pdf |
|
MPS | Switch Mode Battery Charger Li-Ion 3000mA 4.2V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2617BGL-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Controller Lithium Phosphate 10000mA 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24630RGET.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24250RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24103RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27545YZFR-G1.pdf |