| Part Number | BQ294700DSGT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 528920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA -0.3V to 30V 8-Pin WSON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ294700DSGT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ294700DSGT |
|---|---|
| Output Voltage | -0.3 to 30 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 2 x 2 x 0.75(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Output Current | 14 mA |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3 to 20 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | WSON |
| Package | 8WSON |
| Replacement Part Number | PART-BQ294700DSGT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7694000DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Protection Li-Ion Li-Pol 25V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z45DBTR-R1.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 2000mA 4.2V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2057CSN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 250mA 4.2V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25100YFPR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Lead-Acid Li-Ion NiCD NiMH Packs 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ2060A-E619DBQR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 3.8V to 4.6V 24-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for BQ25892RTWR.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charge Management Li-Ion 1250mA 3.5V to 4.44V 14-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24155RGYT.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17040G+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4000mA 13.5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24171RGYT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 300mA 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ24311DSGT.pdf |