| Part Number | BQ294703DSGR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 138990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA 4.325V 8-Pin WSON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ294703DSGR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ294703DSGR |
|---|---|
| Output Voltage | 14to26 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Operating Supply Voltage | 14 to 26 V |
| Replacement Part Number | PART-BQ294703DSGR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3500mA 4.55V to 5.5V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24295RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24113RHLR.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection Li-Ion 6-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for LC05111C01MTTTG.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA 4.325V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294703DSGR.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17043G+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Li-Ion Li-Pol 10000mA 2.1V to 26V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24650RVAR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24013DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management Li-Ion NiCD NiMH 2000mA 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ2000TPWR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Protection Li-Ion Li-Pol 25V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z45DBTR-R1.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol Packs 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24026DRCR.pdf |