| Part Number | BQ3285LFSS-A1TR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 489530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Multiplexed 242Byte 24-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ3285LFSS-A1TR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ3285LFSS-A1TR |
|---|---|
| Pin Count | 24 |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | SSOP |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Time Format | HH:MM:SS|Binary |
| Date Format | DW:DM:M:Y|Binary |
| Bus Type | Multiplexed |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Timer/Interrupt |
| User RAM | 242 byte |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Screening Level | Commercial |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 24SSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ3285LFSS-A1TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Real Time Clock Serial 8Byte 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for M41T00SM6F.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 56Byte 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1307+.pdf |
|
Abracon | Real Time Clock (RTC) IC Clock Calendar 256B I\u00b2C, 2-Wire Serial 16VFQFN Exposed Pad Download PDF datasheet for AB0805-T3.pdf |
|
Texas Instruments | Real Time Clock Parallel 16Byte 28-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ4802LYPW.pdf |
|
Seiko Instruments | Real Time Clock Serial 22-Pin SON Bulk Download PDF datasheet for Q41856491000200.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 96Byte 16-Pin PDIP N Download PDF datasheet for DS1306+.pdf |
|
Diodes Incorporated | LOW POWER CONSUMPTION I2C REAL TIME CLOCK WITH MSOP8 PACKAGE - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1672S-33+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Phantom Clock Parallel 32KByte 28-Pin EMOD Download PDF datasheet for DS1244Y-70+.pdf |
|
Intersil | Real Time Clock Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL12057IUZ-T.pdf |