| Part Number | BQ40Z50RSMT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 873530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Pack Monitor Li-Ion Li-Polymer 26V 32-Pin VQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ40Z50RSMT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ40Z50RSMT |
|---|---|
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 2.2 to 26 V |
| Rad Hard | No |
| Type | Battery Pack Monitor |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Polymer |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | VQFN |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 4.15(Max) x 4.15(Max) x 0.95(Max) |
| Output Voltage | 26 V |
| Package | 32VQFN |
| Replacement Part Number | PART-BQ40Z50RSMT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger 4500mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24195RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 500mA 4.4V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24230RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Lead-Acid Li-Ion NiCD NiMH Packs 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ2060A-E619DBQRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Back-Up Li-Ion 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ3050DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion 1200mA 4.1V 4.2V 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for BQ24002PWP.pdf |
|
Maxim Integrated | Back-Up Management Li-Ion NiMH 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8568AETE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 1500mA 4.35V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24314DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | 3-4S LOW POWER PROTECTOR Download PDF datasheet for BQ7790400PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 250mA 4.35V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25100HYFPR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3500mA 4.55V to 5.5V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24296RGER.pdf |