| Part Number | BQ7692003PWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 189800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Monitor Li-Ion Li-Pol LiFePO4 0V to 3.6V 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ7692003PWR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ7692003PWR |
|---|---|
| MSL Level | 2 |
| Type | Battery Monitoring |
| Output Voltage | 0 to 3.6 V |
| Operating Supply Voltage | 6 to 25 V |
| Product Dimensions | 6.6(Max) x 4.5(Max) x 1.05(Max) |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 20 |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol|LiFePO4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-BQ7692003PWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 50mA 25V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29330DBTRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Lead-Acid 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for UC2906N.pdf |
|
Maxim Integrated | Fast Charge Management NiCD NiMH 2000mA 18V 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX713CSE+.pdf |
|
Texas Instruments | Power Management 24-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM25066PSQ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24075RGTT.pdf |
|
NXP | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 600mA 4.2V 8-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for MC34671AEP R2.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Controller Lithium Phosphate 10000mA 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24630RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management Li-Ion NiCD NiMH Packs 2000mA 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2000SN-B5TRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24032ARHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7693003DBTR.pdf |