| Part Number | BQ771800DPJR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 705310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | TISBQ771800DPJR |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ771800DPJR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ771800DPJR |
|---|---|
| Family | BQ771800 |
| Green | Yes |
| Packaging | Tape and Reel |
| Operating Supply Voltage | 3 to 25 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Output Current | 14 mA |
| Output Voltage | 30 V |
| Type | Overvoltage Protection Device |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Lead Free | Yes |
| Rad Hard | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 8WSON |
| Replacement Part Number | PART-BQ771800DPJR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol NiMH 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ26231PWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 4.35V 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ29200DRBR.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2002ESNTR.pdf |
|
Microchip | Charge Controller Li-Ion Li-Pol 15mA to 500mA 4.2V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP73831T-2DCI OT.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA -0.3V to 30V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294700DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Protection Li-Ion Li-Pol 100mA 0V to 25V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z75DBTR-V160.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ29700DSET.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion 2.4V to 13.82V 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for ISL9237HRZ-T.pdf |
|
ROHM | ANALOG FRONT-END IC INTENDED FOR 14-CELL - |
|
STMicroelectronics | Battery Charger Li-Ion 200mA 12-Pin DFN T R Download PDF datasheet for STNS01PUR.pdf |