| Part Number | CC430F5147IRGZR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 200140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CC430F5147IRGZR |
| Datasheet download |
| Part Number | CC430F5147IRGZR |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.95(Max) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Number of Timers | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| RAM Size | 4 KB |
| Analog Comparators | 1 |
| On-Chip ADC | 6-chx10-bit |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Number of Programmable I/Os | 30 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Pin Count | 48 |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Package | 48VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-CC430F5147IRGZR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit S12 CISC 96KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for S9S12G96F0VLF.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit H8 CISC 32KB Flash 3.3V 80-Pin PQFP Download PDF datasheet for HD64F38024RHV.pdf |
|
Toshiba | MCU 16-Bit TLCS-900H CISC ROMLess 3.3V 5V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for TMP95C265FG(CKJZ).pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F425IPMR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F80xx CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC56F8006VLC.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 512KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12DP512CPVE.pdf |
|
NXP | 16-bit MCU, S12X core, 512KB Flash, 50MHz, -40 +105degC, Automotive Qualified, QFP 112 - |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit H8 CISC 128KB Flash 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for DF36079GFZV.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 128KB Flash 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912XHY128F0CLM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5325IPNR.pdf |