| Part Number | DCP010505BP-U 700 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 547980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single 4.5V to 5.5V 7-Pin SOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DCP010505BP-U 700 |
| Datasheet download |
| Part Number | DCP010505BP-U 700 |
|---|---|
| Minimum Isolation Voltage | 1000 V |
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 31 % |
| Pin Count | 7 |
| Product Dimensions | 19.18 x 6.61 x 3.94 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260|270 |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Maximum Output Current | 0.2 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Supplier Package | SOP |
| Number of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 15 % |
| Efficiency | 80 % |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Package | 7SOP |
| Replacement Part Number | PART-DCP010505BP-U 700 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 10-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP9115DQT-LF-Z.pdf |
|
ANALOG INTEGRATIONS | Conv DC-DC Dual Step Down 2.5V to 5.5V 12-Pin DFN T R Download PDF datasheet for AIC2359GDFTR.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.9V to 5.5V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NCP3133AMNTXG.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM5010AMHE NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 20-Pin TQFP EP T R Download PDF datasheet for MAX17503ATP+T.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3840MTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 20V 16-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54550PWP.pdf |
|
ANALOG INTEGRATIONS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for AIC2300GV5TR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for LMR10515YSDE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.8V to 1.8V 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPS61002DGSR.pdf |