| Part Number | DCP020503U |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 842650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 5.5V 12-Pin SOP Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DCP020503U |
| Datasheet download |
| Part Number | DCP020503U |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 17.9 x 10.33 x 2.3 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Output Current | 0.606 A |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Pin Count | 12 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Efficiency | 74 % |
| Switching Regulator | Yes |
| MSL Level | 3 |
| Output Type | Fixed |
| Lead Finish | Gold |
| Type | Step Down |
| Supplier Package | SOP |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Package | 12SOP |
| Replacement Part Number | PART-DCP020503U |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Highly Integrated DC-DC Converter 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for DPA425GN-TL.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.7V 5.5V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS61099YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 4.85V 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPS61256YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 6V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62242DRVT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 9-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS8268180SIPT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2672M-5.0 NOPB.pdf |
|
Power Integrations | Highly Integrated DC-DC Converter 8-Pin PDIP SMD Download PDF datasheet for DPA423GN.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.2V to 7V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2703MF-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS54160ADRCR.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Dual Step Down 2.7V 5.5V 12-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for MIC23250-AAYMT-TR.pdf |