| Part Number | DCR010505U 1KE4 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 604440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single 12-Pin SOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DCR010505U 1KE4 |
| Datasheet download |
| Part Number | DCR010505U 1KE4 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|270 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 17.9 x 10.33 x 2.3 mm |
| Maximum Output Current | 0.2 A |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Switching Regulator | Yes |
| Supplier Package | SOP |
| Pin Count | 12 |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Line Regulation | 1 mV/V |
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 880 kHz |
| Package | 12SOP |
| Replacement Part Number | PART-DCR010505U 1KE4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 5.5V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX1951AESA+T.pdf |
|
ROHM | Conv DC-DC Single Step Down 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for BD9007F-E2.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 100V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM34927MRX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 28V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS54331QDRQ1.pdf |
|
Infineon | 16A Highly Integrated Single-Input Synchronous SupIRBuck\u00ae Regulator Download PDF datasheet for IR3829MTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 6V to 95V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM5008AMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2591HVSX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54316PWPR.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 6-Pin UTDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL9104AIRUNZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 3V to 5.5V 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM26420XSQ NOPB.pdf |