LM1117IMP-3.3 NOPB Texas Instruments
LM1117IMP-3.3 NOPB Images
Please contact us for more photos of LM1117IMP-3.3 NOPB
Part Number LM1117IMP-3.3 NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM1117IMP-3.3 NOPB
Datasheet download LM1117IMP-3.3 NOPB.pdf
Request Quotation for LM1117IMP-3.3 NOPB
LM1117IMP-3.3 NOPB Specifications
Part Number LM1117IMP-3.3 NOPB
Maximum Input Voltage 15 V
Junction to Case 15 °C/W
Supplier Package SOT-223
Rad Hard No
Product Dimensions 6.5 x 3.56 x 1.6 mm
Input Voltage Range 15 V
Maximum Output Current 0.8 A
Number of Outputs 1
Junction to Ambient 136 °C/W
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Function LDO
Typical Quiescent Current 5 mA
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Maximum Dropout Voltage @ Current 1.3@100mA|1.35@500mA|1.4@800mA V
Load Regulation 1 mV
Polarity Positive
Maximum Quiescent Current 15 mA
Output Type Fixed
Accuracy ±1 %
Typical Dropout Voltage @ Current 1.1@100mA|1.15@500mA|1.2@800mA V
Pin Count 4
Line Regulation 1 mV
Output Voltage 3.3 V
Operating Temperature -40 to 125 °C