LM1117MPX-2.5 NOPB Texas Instruments
LM1117MPX-2.5 NOPB Images
Please contact us for more photos of LM1117MPX-2.5 NOPB
Part Number LM1117MPX-2.5 NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 2.5V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM1117MPX-2.5 NOPB
Datasheet download LM1117MPX-2.5 NOPB.pdf
Request Quotation for LM1117MPX-2.5 NOPB
LM1117MPX-2.5 NOPB Specifications
Part Number LM1117MPX-2.5 NOPB
Input Voltage Range 15 V
Pin Count 4
Output Voltage 2.5 V
Function LDO
Supplier Package SOT-223
Maximum Input Voltage 15 V
Rad Hard No
Maximum Output Current 0.8 A
Load Regulation 1 mV
Polarity Positive
Max Processing Temp 260
Typical Quiescent Current 5 mA
Product Dimensions 6.5 x 3.56 x 1.6 mm
Maximum Dropout Voltage @ Current 1.2@100mA|1.25@500mA|1.3@800mA V
Typical Dropout Voltage @ Current 1.1@100mA|1.15@500mA|1.2@800mA V
Junction to Ambient 136 °C/W
Maximum Quiescent Current 10 mA
Output Type Fixed
Line Regulation 1 mV
Junction to Case 15 °C/W
Accuracy ±1 %
Operating Temperature 0 to 125 °C