| Part Number | LM1117SX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 456710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.25V to 13.8V 0.8A 4-Pin(3+Tab) TO-263 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM1117SX-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM1117SX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Maximum Input Voltage | 15 V |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Function | LDO |
| Rad Hard | No |
| Input Voltage Range | 15 V |
| Maximum Output Current | 0.8 A |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 1.2@100mA|1.25@500mA|1.3@800mA V |
| Max Processing Temp | 245 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Typical Quiescent Current | 5 mA |
| Lead Finish | Tin |
| Load Regulation | 0.2 % |
| Junction to Case | 15(Typ) °C/W |
| Pin Count | 4 |
| Supplier Package | TO-263 |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 1.1@100mA|1.15@500mA|1.2@800mA V |
| Polarity | Positive |
| Line Regulation | 0.035 % |
| Accuracy | ±1 % |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.25 to 13.8 V |
| Junction to Ambient | 55 °C/W |
| Package | 4TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM1117SX-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 8.5V5V5V3.3V 0.5A 0.3A 0.8A 0.8A 20-Pin PowerSO Slug Up T R Download PDF datasheet for L5957PDTR.pdf |
|
Leshan Radio | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 3-Pin SOT-89 Download PDF datasheet for LR6275A33P.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.05A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS71550DCKRG4.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 6V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7806CV.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TLV1117-18CDCYR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP2985IM5X-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 15V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for UA7815CKCS.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V 0.3A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV73312PDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 1.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS78601KTTR.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 5V 0.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC78M05CTG.pdf |