| Part Number | LM117HVK 883 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 255350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.2V to 57V 1.5A 3-Pin(2+Tab) TO-3 Tray |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM117HVK 883 |
| Datasheet download |
| Part Number | LM117HVK 883 |
|---|---|
| Junction to Ambient | 39 °C/W |
| Minimum Input Voltage | 4.2 V |
| Screening Level | Military |
| Junction to Case | 1.9 °C/W |
| Product Dimensions | 38.93 x 25.4 x 7.44 mm |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Input Voltage Range | 60 to 4.2 V |
| Rad Hard | Yes |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | TO-3 |
| Polarity | Positive |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Function | LDO |
| Output Voltage | 1.2 to 57 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Number of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.1 % |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Maximum Power Dissipation | 20000 mW |
| Package | 3TO-3 |
| Replacement Part Number | PART-LM117HVK 883 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 0.856V0.908V0.957V 0.5A 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LP2997M NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 9.75V 0.5A 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TPS7301QDG4.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Neg -12V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MC79M12CDTRKG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 4-Pin(3+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM3940ISX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 7.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS75933KTTT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.25V to 13.8V 0.8A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for LM1117IDTX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Neg Pos -0.1V to 3.5V 3A 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS51200DRCT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.225V to 5V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS75801KTTT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V1.2V 0.2A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TLV71125125DSET.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 1.3V to 15V5V 0.04A 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX666CSA+.pdf |