| Part Number | LM20242MHE NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 850240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin TSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM20242MHE NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM20242MHE NOPB |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Pin Count | 20 |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | Step Down |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 36 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Switching Frequency | 100 to 1000 kHz |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | TSSOP EP |
| Output Voltage | 0.8 to 32 V |
| Package | 20TSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM20242MHE NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Up 0.7V to 4.5V 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS610986DSER.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv Single Step Down 4V to 60V 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17551ATB+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMR10530YSD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 14-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2676SD-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 8-Pin uSiP T R Download PDF datasheet for TPS82084SILT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 14V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2733YMFX NOPB.pdf |
|
Infineon | DC DC Converter Voltage Regulator IC - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2587S-ADJ NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Dual Inv Step Up 2.7V to 5.5V 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX685EEE+.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 22V 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for AP1509-33SG-13.pdf |