| Part Number | LM20242MHX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 356470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin TSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM20242MHX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM20242MHX NOPB |
|---|---|
| Type | Step Down |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 36 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Switching Frequency | 100 to 1000 kHz |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | TSSOP EP |
| Output Voltage | 0.8 to 32 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Pin Count | 20 |
| Switching Regulator | Yes |
| Package | 20TSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM20242MHX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 16V 8-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP1495DJ-LF-Z.pdf |
|
Semtech | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 20V 8-Pin MLPD-W EP T R Download PDF datasheet for SC4503WLTRT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 14-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS56428RHLT.pdf |
|
ON Semiconductor | 3A INTEGRATED SYNCHRONOUS - |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17505ATP+T.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 20V 26-Pin QFN Download PDF datasheet for ISL8240MIRZ.pdf |
|
Semtech | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin MLPD-UT T R Download PDF datasheet for SC21152AULTRC.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM2574HVN-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 17V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS563200DDCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC 1-OUT Step Down 3V 17V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for LMZ21700SILR.pdf |