| Part Number | LM21212MHX-1 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 138450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 5.5V 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM21212MHX-1 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM21212MHX-1 NOPB |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Type | Step Down |
| Load Regulation | 0.02 %Vo/A |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 2.95 V |
| Efficiency | 97 % |
| Line Regulation | 0.1 %Vo/V |
| Maximum Output Current | 12 A |
| Pin Count | 20 |
| Output Type | Adjustable |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 2.95 to 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Voltage | 0.6 to 5.5 V |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-LM21212MHX-1 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54229DDA.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Triple Step Up 2.7V to 5.5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX1779EUE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS542941PWPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 36V 10-Pin uMAX EP Download PDF datasheet for MAX16956AUBF V.pdf |
|
Texas Instruments | LM3209 Seamless-Transition Buck-Boost Converter Download PDF datasheet for LM3209TLX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LM2842YQMK NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 60V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Download PDF datasheet for LM2576HVT-ADJ LF03.pdf |
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 5.5V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for L6926013TR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.85V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM2852YMXA-1.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 7-Pin(7+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2679T-ADJ NOPB.pdf |