| Part Number | LM224AD |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 208290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Quad GP \u00b116V 32V 14-Pin SOIC Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM224AD |
| Datasheet download |
| Part Number | LM224AD |
|---|---|
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±16 V |
| Maximum Input Bias Current | 0.08@5V uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Technology | Bipolar |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Typical Slew Rate | 0.5@±15V V/us |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3|±5|±9|±12|±15 V |
| Shut Down Support | No |
| Typical Single Supply Voltage | 5|9|12|15|18|24|28 V |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1.5 V |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Typical Input Noise Voltage Density | 35@±15V nV/rtHz |
| Maximum Input Offset Voltage | 3@30V mV |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | ±16|32 V |
| Rail to Rail | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 32 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-LM224AD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP \u00b118V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for OPA132UA.pdf |
|
Maxim Integrated | OP Amp Quad Volt Fdbk R-R O P \u00b15.5V 11V 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX4020ESD+T.pdf |
|
STMicroelectronics | OP Amp Dual GP R-R O P 5.5V 8-Pin Mini-SO T R Download PDF datasheet for LMV358LIST.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O \u00b12.75V 5.5V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for OPA2320AID.pdf |
|
Maxim Integrated | OP Amp Dual Volt Fdbk R-R O P \u00b15.5V 11V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX4017ESA+.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP \u00b113V 26V 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2902M NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R O P \u00b18V 16V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLC2274AIPWR.pdf |
|
Intersil | OP Amp Single GP \u00b18V 16V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for CA3130MZ96.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual Volt Fdbk \u00b16V 12V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LMH6622MA NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R O P \u00b18V 16V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLC2272CPWR.pdf |