| Part Number | LM22672MR-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 484890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22672MR-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22672MR-5.0 NOPB |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.47 mm |
| Supplier Package | PSOP EP |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Switching Frequency | 500|200 to 1000| kHz |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Package | 8PSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22672MR-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 40-Pin LQFN T R Download PDF datasheet for TPS544C25RVFR.pdf |
|
MPS | 400mA, 1.2MHz, Synchronous, Step-up Converter with Output Disconnect - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 7V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM3224MM-ADJ NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv Single Step Down 4.5V to 42V 32-Pin LGA Tray Download PDF datasheet for MAXM17545ALJ+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 3V to 5.5V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM26420YMHX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS62320YZDR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM20343MHE NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.8V to 24V 12-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NB680GD-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 8-Pin uSiP T R Download PDF datasheet for TPS82084SILR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 25V 22-Pin SON T R Download PDF datasheet for TPS53318DQPR.pdf |