| Part Number | LM22675MR-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 623230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22675MR-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22675MR-ADJ NOPB |
|---|---|
| Type | Inverting|Step Down |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.47 mm |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | PSOP EP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 3 |
| Output Voltage | 1.285 V |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Package | 8PSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22675MR-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.85V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM2852YMXA-1.5 NOPB.pdf |
|
Infineon | Synchronous Buck Regulator 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3899MTRPBF.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Dual Inv Step Up 2.7V to 5.5V 14-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8614AETD+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Up 0.8V to 6V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX856CSA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Triple Step Up 2.7V to 5.5V 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1779EUE+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM34923MMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2595SX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 14-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for TPS54626PWPR.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 8-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for NCP6324CMTAATBG.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Inv Step Down 7V to 40V 6-Pin(5+Tab) D2PAK Rail Download PDF datasheet for LM2576D2T-005G.pdf |