| Part Number | LM22677TJE-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 488270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22677TJE-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22677TJE-ADJ NOPB |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | Thin TO-263 EP |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Product Dimensions | 10.16 x 9.85 x 2 mm |
| MSL Level | 1 |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Output Voltage | 1.285 V |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 7 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Efficiency | 92 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Package | 7Thin TO-263 EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22677TJE-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Up 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP1403SNT1G.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V 36V 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL85413FRTZ-T7A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 24V 25-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for FAN2106MPX.pdf |
|
MPS | 2.5A 18V FREQ SELECT BUCK CONVERTER - |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Dual Inv Step Up 4.2V to 6V 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX743EWE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22671MRE-5.0 NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Up 0.8V to 5.5V 5-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1724EZK50+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 28V 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS54202DDCR.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv Single Step Down 4.5V to 42V 32-Pin LGA Tray Download PDF datasheet for MAXM17545ALJ+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 100V 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM5017SD NOPB.pdf |