| Part Number | LM22678TJ-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 292730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM22678TJ-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM22678TJ-ADJ NOPB |
|---|---|
| Type | Inverting|Step Down |
| Pin Count | 7 |
| Supplier Package | Thin TO-263 EP |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Efficiency | 90(Min) % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Rad Hard | No |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 10.16 x 9.85 x 2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Output Voltage | 1.285 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 7Thin TO-263 EP |
| Replacement Part Number | PART-LM22678TJ-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM20242MHX NOPB.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 14V 40-Pin HDA Module T R Download PDF datasheet for ISL8271MAIRZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 5.5V to 36V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TPS5420D.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V 5.5V 8-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for MIC2876-AYMT-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS54160ADRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2831YMFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 14V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2733YMF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.3V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61200DRCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 6V 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS61040DDCT.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NCV51411DR2G.pdf |