| Part Number | LM25007SD NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 335590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 42V 8-Pin LLP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM25007SD NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM25007SD NOPB |
|---|---|
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Supplier Package | LLP EP |
| Type | Step Down |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Output Voltage | 2.5 to 37 V |
| Operating Supply Voltage | 9 to 42 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Regulator | Yes |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.8 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Switching Frequency | 800 kHz |
| Minimum Input Voltage | 9 V |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Package | 8LLP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM25007SD NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.9V to 6V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS53316RGTR.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 5.5V 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL97656IRTZ-TK.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for ISL80020AFRZ-T7A.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 34V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for MIC4680YM.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 5V to 23V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FAN8303MX.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 5.5V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS61092RSAR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 5V 22V 21-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for NB675GL-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 75V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM5010SDX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS62619YFDR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 40V 41-Pin B1QFN T R Download PDF datasheet for LMZ34002RKGR.pdf |