| Part Number | LM25011AQ1MY NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 637260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 42V 10-Pin MSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM25011AQ1MY NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM25011AQ1MY NOPB |
|---|---|
| Output Voltage | 2.51 to 40 V |
| Screening Level | Automotive |
| Minimum Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Supplier Package | MSOP EP |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| MSL Level | 3 |
| Switching Frequency | 2000 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Regulator | Yes |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Type | Step Down |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 10MSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM25011AQ1MY NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | 6A 36V FREQ SELECT SYNC BUCK CONVERTER, Automotive - |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL97536IUZ-TK.pdf |
|
Power Integrations | Highly Integrated DC-DC Converter 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for DPA423GN-TL.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 28V 17-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NB650AGL-Z.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Up 3V 8V 22-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP3427GL-Z.pdf |
|
ANALOG INTEGRATIONS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 23V 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for AIC2858GR8TR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM5575MHX NOPB.pdf |
|
MPS | 3A, 36V, High-Efficiency, Synchronous, Step-Down Converter Automotive Download PDF datasheet for MPQ4423AGQ-AEC1-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS62221DDCR.pdf |
|
Ericsson | Module DC-DC 1-OUT 5V 10A 50W 8-Pin Quarter-Brick Tray Download PDF datasheet for PKM2511EPIPLA.pdf |