| Part Number | LM25017MRX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 417840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 48V 8-Pin PSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM25017MRX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM25017MRX NOPB |
|---|---|
| Type | Step Down |
| Maximum Input Voltage | 48 V |
| Pin Count | 8 |
| Switching Frequency | 1000 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Product Dimensions | 5(Max) x 4(Max) x 1.55(Max) |
| Operating Supply Voltage | 6.25 to 8.55 V |
| Maximum Output Current | 0.65 A |
| Output Voltage | 1.25 to 40 V |
| Minimum Input Voltage | 9 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | PSOP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Switching Regulator | Yes |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 8PSOP |
| Replacement Part Number | PART-LM25017MRX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 22V 28-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS51367RVET.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 4.85V 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS61280AYFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9.5V to 95V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM5008MM NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for LM2596DSADJR4G.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 5.5V to 65V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM5117PMHX NOPB.pdf |
|
MPS | Sync Buck Step-down Converter w Adj Current Limit, 16V 12A - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM46000QPWPRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM3103MHX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 16V 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX744ACWE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 14-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54525PWPR.pdf |