| Part Number | LM25575MHX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 384180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 6V to 42V 16-Pin TSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM25575MHX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM25575MHX NOPB |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 6 to 42 V |
| Rad Hard | No |
| Efficiency | 90 % |
| Type | Inverting|Step Down |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Type | Adjustable |
| Pin Count | 16 |
| Minimum Input Voltage | 6 V |
| Switching Frequency | 50 to 1000 kHz |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Output Voltage | 1.225 to 40 V |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Supplier Package | TSSOP EP |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16TSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM25575MHX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM46000QPWPRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 4V to 40V 7-Pin(7+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2588T-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM20343MHE NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Up 0.8V to 6V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX857ESA+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single 4.5V to 5.5V 7-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for DCP010505BP.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62590DRVT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T R Download PDF datasheet for LM22677TJE-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single 12-Pin SOP T R Download PDF datasheet for DCR010505U 1K.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 17V 42-Pin BQFN T R Download PDF datasheet for TPS84A20RVQT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 4.8V 8-Pin uSiP T R Download PDF datasheet for TPS82698SIPR.pdf |