| Part Number | LM2574HVN-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 722630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 8-Pin PDIP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2574HVN-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2574HVN-ADJ NOPB |
|---|---|
| Switching Regulator | Yes |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Rad Hard | No |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Output Voltage | 1.23 to 57 V |
| Supplier Package | PDIP |
| Switching Frequency | 52 kHz |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Type | Adjustable |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Operating Supply Voltage | 60(Max) V |
| Product Dimensions | 9.27 x 6.35 x 3.3 mm |
| Efficiency | 77(Typ) % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Type | Step Down |
| MSL Level | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-LM2574HVN-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Inv 4V to 6.2V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX735ESA+.pdf |
|
STMicroelectronics | FIVE BUCK + ONE LDO POWER MANAGEMENT - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63030DSKT.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Dual Step Down 2.7V 5.5V 12-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for MIC23250-AAYMT-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Triple Step Down 4.5V 17V 40-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS65251-1RHAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 7V to 18V 14-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54429EPWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22674MRX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 14.5V 47-Pin B1QFN T R Download PDF datasheet for TPS84621RUQR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.2V to 14V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LMR61428XMMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 42V 43-Pin QFN T R Download PDF datasheet for LMZ34202RVQT.pdf |