| Part Number | LM2575HVS-12 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 507890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2575HVS-12 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2575HVS-12 NOPB |
|---|---|
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Supplier Package | TO-263 |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Type | Step Down |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Efficiency | 88 % |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 4 to 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Tin |
| Output Voltage | 12 V |
| Package | 6TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2575HVS-12 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 6V 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS54519RTER.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down2.5V to 6V 7-Pin VSON T R Download PDF datasheet for TLV62085RLTR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 6-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP2012DQ-LF-Z.pdf |
|
GLOBAL MIXED-MODE TECHNOLOGY | MICRO-POWER BOOST DC DC CONVERTER SOT-23 Download PDF datasheet for G5125T11U.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP1601T-I MS.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 5.5V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM20133MHE NOPB.pdf |
|
Ericsson | DC DC DIRECT CONVERTER 12VO 4.2A 50W - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2679SX-ADJ NOPB.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | 6MHZ, 600MA 1A SYNC BUCK REGULATOR Download PDF datasheet for FAN53611AUC18X.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2831XMF NOPB.pdf |