| Part Number | LM2575S-12 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 827820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2575S-12 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2575S-12 NOPB |
|---|---|
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Supplier Package | TO-263 |
| Output Type | Fixed |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Efficiency | 88 % |
| Type | Step Down |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Pin Count | 6 |
| Switching Regulator | Yes |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Supply Voltage | 4 to 40 V |
| Output Voltage | 12 V |
| Package | 6TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2575S-12 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.9V to 18V 14-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS61175PWPR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 8-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2161AGJ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS82085SILT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 14-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63021DSJR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for LMZ10501SILR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63000DRCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62133RGTR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 18V 18-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MPM3630GQV-Z.pdf |
|
BEL | Isolated DC DC Converters DC DC Converter Download PDF datasheet for S558-5500-25-F.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 16-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for TPS62090RGTT.pdf |