| Part Number | LM2576HVS-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 645780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2576HVS-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2576HVS-5.0 NOPB |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Type | Inverting|Step Down |
| Maximum Output Current | 3 A |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Efficiency | 77 % |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Output Voltage | 5 V |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 4 to 60 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Supplier Package | TO-263 |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Switching Regulator | Yes |
| Package | 6TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2576HVS-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 12-Pin SOP T R Download PDF datasheet for DCR011203U 1K.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Up 3.1V to 22V 14-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP3425DL-LF-Z.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2359DJ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 8-Pin(7+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2593HVS-ADJ.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 7V 8-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LM3501TL-16 NOPB.pdf |
|
MPS | 0.6A, 36V, 2MHz, Step-Down DC-DC Converter Download PDF datasheet for MPQ2451DT-LF-Z.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 16A 5V to 21V 26-Pin PQFN T R 4k Pb Free Download PDF datasheet for IR3448MTRPBF.pdf |
|
STMicroelectronics | 3 A step-down monolithic switching regulator Download PDF datasheet for PM8903TR.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 21V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3802AMTRPBF.pdf |
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 18V 8-Pin SO N Download PDF datasheet for ST1S40IDR.pdf |