| Part Number | LM2594N-12 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 196200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 8-Pin PDIP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2594N-12 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2594N-12 NOPB |
|---|---|
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Type | Inverting|Step Down |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 40 V |
| Rad Hard | No |
| Efficiency | 88 % |
| Output Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Product Dimensions | 9.27 x 6.35 x 3.3 mm |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-LM2594N-12 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LM3673TLX-1.8 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.1V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62113RSAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 5.5V to 36V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS5430DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for LMZ10501SILR.pdf |
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 55V 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for L4978.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 6-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMR10520XSD NOPB.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Dual Step Down 3V to 5.5V 50-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ISL65426IRZA-T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2675MX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Quad Step Down 4.5V to 5.5V 28-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LP8728QSQX-A NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for LMZ10500SILT.pdf |