| Part Number | LM2596S-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 349100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2596S-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2596S-ADJ NOPB |
|---|---|
| Type | Inverting|Step Down |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.2 to 37 V |
| Switching Frequency | 127 to 173 kHz |
| Supplier Package | TO-263 |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 40 V |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 245 |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Pin Count | 6 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Efficiency | 73 % |
| Package | 6TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2596S-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2595SX-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 65V 12-Pin WSON T R Download PDF datasheet for LM5160DNTT.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for AP3418KTR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.9V to 6.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61020DRCR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 65-Pin QFN Download PDF datasheet for MPM3686GRU.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 20V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LM2734XMKX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 20V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LM2734XQMK NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63002DRCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 25V 28-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS548A20RVER.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.05V to 6V 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS62231DRYR.pdf |