| Part Number | LM2597MX-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 157510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2597MX-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2597MX-5.0 NOPB |
|---|---|
| Supplier Package | SOIC N |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Output Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 40 V |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Type | Inverting|Step Down |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Rad Hard | No |
| Efficiency | 82 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-LM2597MX-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 17V 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS56520PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54314PWP.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54316PWPG4.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V 6V 8-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP2162GQH-Z.pdf |
|
Power Integrations | Highly Integrated DC-DC Converter 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for DPA424GN-TL.pdf |
|
MPS | 5A PEAK, 16V, 500KHZ STEP DOWN CONVERTER Download PDF datasheet for MP1499GD-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9.5V to 95V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM5009AMMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 28V 8-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54331DDA.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 17V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS563200DDCT.pdf |
|
MPS | Step-Down Converter, Dual USB Charging ports,5A 28V - |