| Part Number | LM26420YSQ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 581390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Dual Step Down 3V to 5.5V 16-Pin LLP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM26420YSQ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM26420YSQ NOPB |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 0.8 to 4.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.8 mm |
| Minimum Input Voltage | 3 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Switching Frequency | 550 kHz |
| Supplier Package | LLP EP |
| Pin Count | 16 |
| Type | Step Down |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Outputs | 2 |
| MSL Level | 3 |
| Package | 16LLP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM26420YSQ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 14-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2670SD-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for LMR10520YSDX NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 20V 12-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP9181DD-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 18V 14-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54226PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2576HVSX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS54295PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LM3691TLX-1.2 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V 40V 8-Pin SO PowerPAD Tube Download PDF datasheet for LMR14020SDDA.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Up 0.65V 5.5V 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MCP1642BT-ADJI MC.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 3.8V to 36V 8-Pin SOIC-E T R Download PDF datasheet for MPQ4462DN-AEC1-LF-Z.pdf |