| Part Number | LM2642MTC NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 528900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DC DC Cntrlr Dual-OUT Sync Step Down 4.5V to 30V Input 28-Pin TSSOP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2642MTC NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2642MTC NOPB |
|---|---|
| Input Voltage | 4.5 to 30 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 1.3 to 30 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 mm |
| Pin Count | 28 |
| Type | Synchronous Step Down Controller |
| Output Current | 20 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 30 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 2 |
| Package | 28TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-LM2642MTC NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | SP001113356 MAGNI-4B, DELL PMB SL MEM 3+ - |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 2.7V to 10V Input 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM3475MF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Dual-OUT Sync Buck 4.5V to 28V Input 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS51120RHBT.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Flyback Controller PWM DC to DC Controller 4.2V to 35V Input 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for UC2572D.pdf |
|
Infineon | Dual Output Digital Multi-Phase Controller - |
|
Infineon | DC DC - |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Up 2.97V to 40V Input 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM3478MAX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 4.5V to 28V 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS51622ARSMR.pdf |
|
Intersil | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 3V to 14V Input 36-Pin QFN T R Download PDF datasheet for ZL6105ALAFTKR5653.pdf |
|
ON Semiconductor | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Up Step Down 3V to 40V Input 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC33063ADG.pdf |