| Part Number | LM2672MX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 299520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2672MX-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2672MX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Output Voltage | 1.21 to 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Minimum Input Voltage | 8 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | SOIC N |
| Operating Supply Voltage | 6.5 to 40 V |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-LM2672MX-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.55V to 36V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for LM53601MQDSXTQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM3671MF-3.3 NOPB.pdf |
|
MPS | 20A, 4.5-18V,CCM, Non-latch OVP, COT Synchronous Step-down Converter Download PDF datasheet for MPQ8636GV-20-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22676MRE-ADJ NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Down Step Up 4.5V to 38V 8-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for L7986TA.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 10-Pin DFN T R Download PDF datasheet for NCV896530MWTXG.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 14-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54526PWP.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 9-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS8268180SIPT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.2V to 7V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2703MFX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.85V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM2852YMXA-1.3 NOPB.pdf |