| Part Number | LM2674LD-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 550650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 16-Pin LLP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2674LD-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2674LD-ADJ NOPB |
|---|---|
| Supplier Package | LLP EP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.21 to 37 V |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.8 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 225 to 275 kHz |
| Minimum Input Voltage | 8 V |
| Efficiency | 90 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 6.5 to 40 V |
| MSL Level | 3 |
| Package | 16LLP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM2674LD-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX1776EUA+T.pdf |
|
Infineon | Synchronous Buck Regulator 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3897MTRPBF.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 14V 40-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX15303AA00+CM.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Inv Step Down 7V to 40V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2576T-005G.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 36V 16-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for LM43603PWPT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM3671MF-2.5 NOPB.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP1601T-I MS.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down2.5V to 6V 11-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS6209718RWKT.pdf |
|
Infineon | DC DC Converter Voltage Regulator IC - |
|
ANALOG INTEGRATIONS | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 30V 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for AIC1563GNTB.pdf |