| Part Number | LM27402SQX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 445620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Cntrlr SYNC BUCK REG 0.6V to 18.6V 16-Pin LLP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Low Dropout Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM27402SQX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM27402SQX NOPB |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Synchronous Buck Regulator Controller |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.8 mm |
| Maximum Output Current | 30000 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 0.6 to 18.6 V |
| Operation Mode | Switch |
| Input Voltage | 3 to 20 V |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | LLP EP |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16LLP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM27402SQX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Seiko Instruments | LOW DROPOUT CMOS VOLTAGE REGULATOR - |
|
Infineon | LDO Regulator Pos 5V 0.5A 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE4269G.pdf |
|
Infineon | LDO Regulator Pos 5V 0.4A 3-Pin(2+Tab) TO-252 Download PDF datasheet for TLE42744DV50.pdf |
|
Infineon | Low Drop Linear Voltage Regulator Download PDF datasheet for TLE42664G.pdf |
|
Infineon | Low Drop Out (LDO) Linear Voltage Regulator Download PDF datasheet for TLE4291EL.pdf |
|
MPS | LDO Regulator Pos 0.5V to 5V 0.5A 8-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MPQ8904DD-LF-Z.pdf |
|
Infineon | LDO Regulator Neg Pos -2V to 45V 0.8A 5-Pin(4+Tab) TO-252 Download PDF datasheet for TLE4251D.pdf |
|
Infineon | LDO Regulator Pos 5V 0.65A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Download PDF datasheet for TLE 4270-2 G.pdf |
|
Infineon | LDO Regulator Pos 5V 0.2A 14-Pin DSO Download PDF datasheet for TLE 4278 G.pdf |
|
Infineon | LDO Regulator Pos 2V to 45V 0.07A 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE4254GAXUMA1.pdf |