| Part Number | LM2831YMFX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 606630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2831YMFX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2831YMFX NOPB |
|---|---|
| Switching Frequency | 550 kHz |
| Output Voltage | 0.6 to 4.5 V |
| Efficiency | 93 % |
| Type | Step Down |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3 to 5.5 V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Switching Regulator | Yes |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Input Voltage | 3 V |
| Output Type | Adjustable |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-LM2831YMFX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 8-Pin WDFN EP T R Download PDF datasheet for NCP6354BMTAATBG.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM46000QPWPRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 5.5V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS61090RSAR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Buck Flyback 14V 80V 14-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP6004GQ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 15V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS53314RGFR.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 6A 3V to 27V 16-Pin PQFN EP T R 4k Pb Freee Download PDF datasheet for IR3473MTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 21.6V to 26.4V 7-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for DCP022405P.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 21V 17-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3859MTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.55V 36V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for LM53601AQDSXTQ1.pdf |
|
Ericsson | DC DC DIRECT CONVERTER 12VO 4.2A 50W - |