| Part Number | LM2841XMKX-ADJL NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 522330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 6-Pin TSOT T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2841XMKX-ADJL NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2841XMKX-ADJL NOPB |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSOT |
| Pin Count | 6 |
| Switching Frequency | 550 kHz |
| Type | Step Down |
| Product Dimensions | 2.97 x 1.65 x 0.87 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Output Current | 0.3 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Package | 6TSOT |
| Replacement Part Number | PART-LM2841XMKX-ADJL NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2595T-12 NOPB.pdf |
|
MPS | 1.1A SWITCHING CURRENT BOOST Download PDF datasheet for MP3416GQH-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for LM3241TLE NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MPQ4470GL-AEC1-P.pdf |
|
MPS | 10A, 4.5-18V,CCM, Latch-off OVP, COT Synchronous Step-down Converter Download PDF datasheet for MPQ8636GLE-10-Z.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 3.6V to 18V 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for AP1513SG-13.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62152RGTR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MPM3620AGQV-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 5.5V to 65V 24-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM5117PSQ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22673MRE-ADJ NOPB.pdf |