| Part Number | LM2841YQMKX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 255080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 6-Pin TSOT T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2841YQMKX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2841YQMKX NOPB |
|---|---|
| Switching Frequency | 1250 kHz |
| Type | Step Down |
| Product Dimensions | 2.97 x 1.65 x 0.87 mm |
| Rad Hard | No |
| Maximum Output Current | 0.3 A |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Input Voltage | 42 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 42 V |
| Supplier Package | TSOT |
| Pin Count | 6 |
| Package | 6TSOT |
| Replacement Part Number | PART-LM2841YQMKX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 28-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54612PWP.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 7.5V to 100V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for LM5019MRX NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.2V to 20V 12-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP28259DD-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.05V to 6V 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS622316DRYR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 26V 14-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP8759GD-Z.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv Single Step Down 4.5V to 42V 32-Pin LGA Tray Download PDF datasheet for MAXM17544ALJ+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.7V 5.5V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS61099YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin PowerSO Tube Download PDF datasheet for TPS54627DDA.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS62660YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.8V to 3.3V 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPS61016DGSR.pdf |